TROCHĘ HISTORII

                                        

MANDALA

OJO DE DIOS / Oko Boga /


Z kultury Huichol

Huicholowie mają długą historię, a archeolodzy utrzymują, że mieszkali w górach Sierra Madre w Meksyku od prawie dwóch tysięcy lat. Hiszpanie nadali im wiele imion, w tym Nayarita, Vitzúrita, Usilique, Guisol i Guisare. 

Ojos de Dios (Oczy Boga) zostało odkryte przez wczesnych Hiszpanów, kiedy napotkali Indian Huichol  w górach Sierra Madre w Meksyku. Tam zobaczyli jaskrawo tkaną przędzę na prostych ramkach z dwóch skrzyżowanych patyków. Indianie Huichol   umieszczali (Oko Boga) na ołtarzach, aby ich bogowie chronili i czuwali nad tymi, którzy modlą się przy ołtarzach. Ojo de Dios jest symbolem mocy widzenia i rozumienia rzeczy niewidzialnych. Cztery wierzchołki skrzyżowanych patyków reprezentują ziemię, powietrze, wodę i ogień.

Ojos de Dios były również ważnym obiektem kultu dla Indian Aymara na terenie dzisiejszej Boliwii w Ameryce Południowej. Plemiona rdzennych Amerykanów w południowo-zachodnim regionie Stanów Zjednoczonych również przyjęły ten przedmiot i jego duchowe zwyczaje. Navajo są znani ze swoich ośmiobocznych Ojos de Dios. 

                                                                

    MANDALA /Ojo de Dios /

           Zdjęcie przedstawia pocztówkę zrobioną w Tunezji

                              "KUPIEC CIEKAWOSTEK"

                              

                                    w latach 1902-1906 


                         

 

Mandala Tybetańska /  buddyzm tybetański /

 

Święta Sztuka Tworzenia Mandali z Piasku

Mandala – obrazem z piasku – jest rodzajem starożytnej buddyjskiej sztuki tybetańskiej. Słowo mandala pochodzi z sanskrytu i oznacza kosmogram lub świat w harmonii. Jest to trzywymiarowy rysunek utworzony z piasku. Po tybetańsku, sztuka ta nazywa się dul-tsol-kyil-khor, co oznacza mandalę z kolorowych proszków. Najbardziej powszechną substancją do tworzenia dul-tson-kyil-khor jest kolorowy piasek ze sproszkowanej skały. Innymi popularnymi substancjami są sproszkowane kwiaty, zioła lub ziarna. W czasach starożytnych do sypania mandali używano utartego twardego sera a także sproszkowanych kamieni szlachetnych i półszlachetnych. I tak do koloru niebieskiego używano lapis lazuri, rubinów do czerwieni i tak dalej.
Mandale są symbolem doskonale czystego stanu ducha. Symbolika mandali – figur geometrycznych, barw oraz świętych sylab przedstawia drogę prowadzącą do przemiany destrukcyjnych uczuć w równowagę umysłu i serca. Mnisi przez kilka dni czasami miesięcy misternie pracują nad mandalą, medytując w trakcie pracy nad nietrwałością wszystkich zjawisk oraz modląc się w intencji obudzenia we wszystkich czujących istotach współczucia.

Mandala Hinduska 

                                                                                                                                                                                                                                     

Mandale narodziły się w Indiach na gruncie buddyzmu tantrycznego.

Mandale wywodzą się z tradycji hinduskiej, gdzie - niezależnie od niewątpliwych wartości artystycznych - nadano im przede wszystkim znaczenie duchowe.

MANDALA W ARCHITEKTURZE

Należy  zauważyć,
że te koliste archetypy są obecne we wszystkich kulturach świata,
od Egiptu, Chin, kultury Majów, Tybetu, pierwotnych ludów Ameryki, Australii.
Afryce i Europie, takich jak średniowieczne katedry i gotyckie kościoły.

 Świątynia
BorobudurBorobudur_Mandala_1.jpg

Buddyjska świątynia w pobliżu miasta Magelang na Jawie 

Genialni architekci z VIII wieku stworzyli trójwymiarową mandalę, która uosabia buddyjski wszechświat. Kwadratowa podstawa piramidy ma wymiary 118 x 118 metrów.
Schody wyznaczają cztery kierunki świata, wędrówkę należy zacząć na wschodzie, żeby właściwie odczytać przesłanie zapisane w płaskorzeźbach.

Borobudur_Mandala.jpg

Pielgrzymi przechodząc na kolejne poziomy ruchem okrężnym, muszą pokonać aż 6 kilometrówKażdy z trzech poziomów w świątyni Borobudur symbolizuje rozwój ludzkiej duszy. Poznanie ostatecznej prawdy miało uwolnić od pętli niekończących się narodzin i śmierci.


Palmova -  Włochy

W północno-wschodnich Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, tuż przy granicy ze Słowenią znajduje się miasto, które z powietrza wygląda jak MANDALA .
W XV i XVI w. wśród architektów pojawiła się utopijna idea stworzenia “miasta idealnego”.
Chodziło o zachowanie niezwykłego porządku, precyzyjnie dobranych proporcji budynków i ulic. Architekci i filozofowie chcieli stworzyć świat, w którym będzie zachowana równowaga pomiędzy  wszystkimi klasami społeczeństwa.


Palmanova została założona 7 października 1593 roku.



Klasztor Ebrach

Ebrach NIEMCY

 Klasztor Ebrach - wewnętrzna  rozeta. Powstał w pierwszej połowie XII wieku . Architektura Gotycka.

Rozeta jest stałym elementem fasady katedry

Drobny gotycki detal dekoracyjny to najczęściej mniej lub bardziej stylizowane motywy roślinne.



Meczet Nasīr al-Mulk


Różowy Meczet w Shiraz

ważne centrum kultury i sztuki Iranu

Został zbudowany za panowania dynastii Kadżarów, w latach 1876–1887.